Home / Blog / Opdagelse
Opdagelse

Sådan finder disse 5 kvinder trøst under karantænen

Apr 14, 20
Image of Caitlin Chapman

Mens vi alle vænner os til denne nye normaltilstand, er vi begyndt at omstrukturere vores rutiner og gentænke vores daglige skemaer. Fra det tøj, vi tager på, til hvordan vi afstresser, har karantænen været en fuldstændig game changer for de fleste af os. Vi talte med 5 kvinder for at høre om deres daglige rutiner, hvordan de bruger deres tid, og hvad der giver dem trøst midt i kaosset.

Image of Caitlin Chapman

Jeg har været i karantæne med min familie og vores golden retriever, Theo. Jeg har brugt min tid på at lave mad, bage, gøre forårsrent, plante sommergrøntsagsfrø, læse, arbejde på nye blogindlæg og forsøge at skabe nyt indhold.

Min yndlingstid på dagen er middagstid, hvor jeg skænker et glas vin og begynder at lave mad. Jeg plejede at gå på landmandsmarkeder et par gange om ugen for at købe ingredienser, men siden karantænen har jeg hentet en landbrugskasse en gang om ugen for at støtte mine lokale landmænd, som har det svært i disse dage. Man får ikke lov til at vælge, hvad der er i kassen, men det har været kreativt udfordrende at lave mad med ukendte ingredienser og bruge det, jeg har i mit spisekammer.

  1. Staub støbejerns hollandsk ovn: Jeg har for nylig investeret i en hollandsk ovn, og jeg har brugt den non-stop til at lave alt fra hønsefond, store partier hjemmelavet tomatsauce og frikadeller, og endda bage brød i den.
  2. Jenni Kayne Eco Sæt: Da jeg normalt arbejder hjemmefra, er jeg ikke fremmed for et godt loungewear sæt. For nylig har jeg haft mit Jenni Kayne Eco Sæt på, som er lavet af genbrugsmaterialer og super blødt!
  3. Martha Steward forkølelsesmiddel: Jeg har forsøgt at styrke mit immunforsvar ved at tage flydende C-vitamin, D-vitamin, hyldebærsirup og drikke ingefær-citronte. Det er Marthas opskrift, og den kombinerer vand, en hel citron, frisk ingefær og lidt brun farin, som man simrer på komfuret i 30 minutter. Jeg drikker det hele dagen lang, varmt eller koldt. Det er beroligende, krydret og sødt, og lækkert.
  4. RevitaBrow Advanced øjenbrynsserum: Det har været rart at give huden en pause fra make-up, jeg har fokuseret meget mere på hudpleje med en Tata Harper Resurfacing Mask for glød om dagen, og om natten bruger jeg min RevitaBrow Advanced, så mine bryn i det mindste er i top, når jeg ikke har make-up på derhjemme.
  5. Calypso - David Sedaris: Nogle dage har jeg brug for at slukke for nyhederne og grine. Jeg har lige lyttet til David Sedaris' seneste bog, Calypso. Jeg kan varmt anbefale at lytte til ham læse bogen, da han er en genial performer af sine egne satirer. Jeg grinede højt gennem hele bogen.
    Image of Lauren Rote Youash

    Mine karantænedage starter altid med en kop kaffe, stålskårne havregryn og ti minutters udstrækning. Jeg har fundet ud af, at udstrækning virkelig vækker mig (udover kaffen, selvfølgelig) og giver mig den der eftertræning-følelse uden alt sveden. Dog synes jeg, at det er meget vigtigt at få vores svedige træningssessioner ind i denne tid. Jeg må indrømme, at jeg er blevet forelsket i de live-træninger, der har overtaget Instagram.

    Min mand rejser normalt i forbindelse med arbejde, så det har været rigtig dejligt at have ham hjemme. Ja, der er tidspunkter, hvor det kan blive lidt trangt, men vi får det til at fungere. Han tager opkald fra stuen, og jeg tager mine opkald fra soveværelset. Det handler alt sammen om at få en tidsplan.

    Selvom nogle dage går langsommere end andre, har vi formået at holde os ret travle med alt taget i betragtning. Vi sørger for at komme ud af huset til en gåtur med et mål om at være ude i mindst en time. Dette giver os mulighed for at genoprette, og det har givet os en ny forståelse for udendørslivet og frisk luft. To ting vi aldrig rigtig tænkte over før.

    Jeg glæder mig mest til disse gåture, mine strækøvelser og hjemmetræninger, og selvfølgelig til at binge-watche Ozark og et glas vin sidst på dagen.

    1. Voluspa Baltic Amber duftlys: Duften lugter af varm vanille og får straks vores hjem til at føles hyggeligt.
    2. It Cosmetics CC Cream: Min foretrukne karantæne-foundation. Det føles som om, jeg intet har på, og giver mig den perfekte mængde dækning. Plus, jeg elsker, at den har SPF 50 indbygget, så jeg har beskyttelse under mine daglige gåture.
    3. Flahavan's Steel Cut Oats: Mine nye yndlingshavregryn til min morgenmad! Kog i 4 minutter og top med bær, kanel og kokosflager for en sund, mættende morgenmad, der holder dig mæt indtil frokost og giver dig energi til dine daglige træninger!
    4. Green Girl Plant Baseret Is-Sandwich: Hold da op, hvor er de gode! Mælkefri, glutenfri, sojafri godhed. Den perfekte godbid sidst på dagen.

    Image of Aisha Beau

    Jeg har tilbragt de sidste par uger hjemme med min forlovede David og min kat, Pepper! Jeg arbejder normalt fra mit eget hjemmekontor alligevel, så dagene i løbet af ugen har været ret rutineprægede. For at gøre aftenerne og weekenderne lidt mindre kedelige har vi lavet meget mad, haft FaceTime happy hours med venner, trænet og gået ture i nabolaget på de dage, hvor solen skinner – selvfølgelig med afstand til andre!

    1. Apple AirPods Pro: Jeg kan godt lide at arbejde i fuldstændig stilhed, og min forlovede har normalt tonsvis af opkald i løbet af dagen til arbejde. Unødvendigt at sige, han er ikke den mest sagte – så disse hjælper mig med at holde fokus!
    2. Glossier Mega Greens Galaxy Pack Ansigtsmaske: Denne afgiftende maske er min absolutte favorit og har altid været en redning. Hudpleje er supervigtigt for mig, og med alle de småkager, brownies og andre søde sager, jeg har forkælet mig med, hjælper denne med at forhindre udbrud.
    3. RevitaLash Cosmetics Hi-Def Brow Gel: Jeg har for det meste været uden makeup, men når jeg er på videochat med venner eller kolleger, hjælper denne gel med at holde mine bryn på plads og fremhæve mit no-makeup look.
    4. Min dagbog: Jeg elsker at skrive dagbog; det har altid været en stor udløsning. Især i så usikre tider. Jeg kan godt lide at skrive ned, hvad jeg er taknemmelig for, mine sejre for dagen og manifestationer for fremtiden for at hjælpe med at holde optimismen i live.
    5. 24 Shades Of Business: Adult Coloring Book: I de øjeblikke, hvor jeg har brug for en komplet pause fra digitalt, har jeg farvelagt! Det er noget, jeg begyndte at gøre for et par måneder siden, og det er perfekt til tider som disse. Det har været en dejlig mental flugt og en måde at udnytte min kreativitet på.

    Image of Kaila Dinius

    Denne karantæne har virkelig været en vild tur! Jeg har været i karantæne hjemme med min søn, datter og mand. Jeg har brugt masser af tid på at prøve nye opskrifter i køkkenet eller træne i baghaven. At organisere har været terapeutisk for mig, og mit hus har aldrig set så godt ud! På den anden side har skærmtiden på min telefon været pinlig.

    At skulle lukke min virksomhed midlertidigt ned og stoppe med at se klienter har været ekstremt hårdt. Men jeg fokuserer ikke på det negative, og jeg ved, at dette også vil gå over!

    1. Loungewear: Træningsbukser, leggings og hyggelige sæt har været mine foretrukne outfits under karantænen. Jeg elsker at kunne se sød ud, men stadig føle mig super hyggelig i mit hus. Ved slutningen af dette vil det være svært at vende tilbage til jeans!
    2. RevitaLash Cosmetics Hi-Def Brow Pencil og Hi-Def Brow Gel: Selvom jeg kun ser min familie, kan jeg stadig godt lide, at mine øjenbryn ser godt ud. Det får mig til at føle mig mere samlet og sætter tonen for dagen! Jeg elsker denne øjenbryn duo fra RevitaLash Cosmetics. De er nemme at bruge og giver mig mulighed for at skabe et perfekt øjenbryn på blot et par minutter.
    3. Skin Magician Daily Protection Tinted Mineral Sunscreen: Dette er en af de nyeste tilføjelser til min serie, og det er også en af mine favoritter! Det er den perfekte base til karantæne – let dækning med SPF.
    4. Girl, Stop Apologizing af Rachel Hollis: Dette er den perfekte karantænelæsning – supermotiverende og inspirerende, når det er svært at føle sig motiveret og inspireret.
    5. Diffuser: Min diffuser kører hele tiden, fordi mit hus SKAL dufte godt.

    Lori Jacobus

    Jeg tilbringer min karantænetid hjemme med min familie, hunde og katte. Livet er nu mere travlt end nogensinde – at navigere i virksomheden, mens jeg tager mig af medarbejdere og min familie, føles til tider som at løbe et maraton. Jeg finder fred i vores daglige gåture og i at tilbringe kvalitetstid med mine døtre, inden jeg bliver en tom reder.

    1. Monopoly Deal: I stedet for at se fjernsyn (behøver ikke den ekstra stress!) spiller vi flere spil som familie, hvilket giver os mulighed for at forbinde os på et rigere niveau. Vores favoritter har været kortspilsversionen af Monopoly kaldet Monopoly Deal. Alle ved, at Monopoly-spillet kan tage dage at gennemføre, men kortspillet giver al den samme sjov på mindre end 25 minutter. Spilletid giver masser af latter, hvilket er en fantastisk stressaflastning.
    2. Gåtur: At tage en aftentur (efter alle retningslinjer for social afstand) med min familie har været meget trøstende i denne tid. At komme ud og bevæge sig, mens jeg ser naboer (på afstand), giver mig en følelse af forbindelse, idet jeg ved, at vi alle kæmper med det samme, og at jeg ikke er alene. Det er blevet en tradition i, hvordan vi overgår dagen og afstresser fra den stress, vi alle føler.
    3. Online shopping: Dette hjælper mig med at føle mig forbundet - og giver mig noget at se frem til - og ud fra hvad mine venner fortæller mig, er jeg ikke alene. I en tid, hvor ting føles meget usikre, finder jeg trøst i at vide, at noget er sikkert - og indtil videre ankommer pakker, når de siger, de vil, og det hjælper med at give mig en vis forsikring om, at verden stadig bevæger sig fremad. Et af mine yndlingskøb er min nye dagbog fra Ancicraft. Den har denne meget middelalderlige stemning med dens rige læderindbinding og rustikke jernlås og -nøgle, hvilket virker meget passende. At skrive mine tanker ned sidst på dagen viser sig at være en fantastisk måde at aflaste enhver tilbageværende angst på.
    4. RevitaBrow Advanced øjenbrynsserum & Double-Ended Volume Set – Jeg bruger denne tid hjemme til at fokusere på mine øjenbryns sundhed og skønhed, og jeg ser virkelig fordelene ved RevitaBrow Advanced, især da jeg finder mig selv med endnu mindre tid til at blive klar foran kameraet. Hver morgen påfører jeg et strøg på hvert rent, tørt øjenbryn og følger op med et par lag af min foretrukne Double-Ended Volume Set på mine vipper. Jeg er Zoom-klar på få minutter, hvilket er et must, da tingene synes at være travlere end nogensinde!

     

    Relaterede indlæg